16 personības tipi

Plaši pazīstama un pasaulē plaši izmantota pieeja cilvēku izpratnei ir 16 personības tipu sistēma, kas pazīstama kā MBTI (Myers–Briggs Type Indicator). Šī tipoloģija balstās uz šveiciešu psihiatra Kārļa Gustava Junga psiholoģijas teorijām, kuras 20. gadsimta vidū tālāk attīstīja māte un meita – Katrīna Briggsa un Isabella Briggs-Myers. Viņu mērķis bija izveidot praktisku un viegli pielietojamu sistēmu, kas palīdzētu cilvēkiem labāk saprast gan sevi, gan citus — personīgajās attiecībās, profesionālajā darbībā, izglītībā un dzīves virziena izvēlē.

Šī tipoloģija balstās uz četriem bināriem psiholoģiskiem pretstatiem jeb dimensijām, kas raksturo to, kā cilvēki uztver pasauli un pieņem lēmumus:

  1. Ekstraversija (E) vai Introversija (I) – kur cilvēks galvenokārt vērš savu enerģiju: uz ārējo pasauli vai iekšējo.

  2. Sajūtas (S) vai Intuīcija (N) – kā tiek uztverta informācija: caur konkrētiem faktiem vai caur plašākiem rakstiem un iespējām.

  3. Domāšana (T) vai Jūtas / Jutīgums (F) – kā tiek pieņemti lēmumi: balstoties uz objektīvu loģiku vai uz vērtībām un attiecībām.

  4. Spriešana (J) vai Uztvere (P) – kā cilvēks organizē savu ārējo dzīvi: ar struktūru un plānošanu vai ar elastību un atvērtību iespējām.

Katra cilvēka tips ir kombinācija no šiem četriem aspektiem, veidojot vienu no 16 unikālajiem personības tipiem. Katrs no tiem raksturo noteiktas domāšanas, uzvedības un mijiedarbības tendences. Šī sistēma nav paredzēta ierobežošanai vai cilvēku “iegrūšanai rāmjos”, bet gan kalpo kā pašizziņas instruments, lai saprastu savus dabiskos talantus, komunikācijas stilu, reakcijas uz stresu un veidus, kā mēs veidojam attiecības ar pasauli.

Andris Tēraudkalns, INFJ

Analītiķi

1. INTJ – Stratēģis, redz nākotnes iespējas, mērķtiecīgs un neatkarīgs

2. INTP – Domātājs, teorētiķis, analītisks un radošs

3. ENTJ – Līderis, stratēģisks, organizēts un mērķtiecīgs

4. ENTP – Jauninātājs, ideju radītājs, enerģisks un izdomas bagāts

Diplomāti

5. INFJ – Iedvesmotājs, ideālists, dziļi jūtošs un empātisks

6. INFP – Dvēseliskais meklētājs, lojāls, introspektīvs un radošs

7. ENFJ – Iedvesmotā līdere, harizmātiska, sirsnīga un atbalstoša

8. ENFP – Entuziasts, radošs, emocionāli izteiksmīgs un optimistisks

Sargi

9. ISTJ – Atbildīgais izpildītājs, kārtīgs, uzticams un strukturēts

10. ISFJ – Aizbildnis, uzmanīgs, laipns un izpalīdzīgs

11. ESTJ – Organizators, praktisks, efektīvs un tiešs

12. ESFJ – Sabiedriskais atbalstītājs, draudzīgs, sirsnīgs un uzticams

Pārliecinātāji

13. ISTP – Meistars, praktisks, loģisks un brīvdomātājs

14. ISFP – Mākslinieks, mierīgs, jutīgs un harmoniju mīlošs

15. ESTP – Piedzīvojumu meklētājs, drosmīgs, spontāns un enerģisks

16. ESFP – Dzīves baudītājs, draudzīgs, jautrs un sabiedrisks

Andris Tēraudkalns - Personības tipa noteikšana

Kāpēc noderīgi zināt savu personības tipu?

Zināt savu personības tipu nozīmē izprast dziļākas iekšējās likumsakarības — to, kā tu domā, jūti, pieņem lēmumus un mijiedarbojies ar apkārtējo pasauli. Tas nav vienkārši “etikete” vai horoskops, bet strukturēta pašizziņas metode, kas ļauj apzināties savas dabiskās tendences un potenciālu.

Piemēram, cilvēks, kurš saprot, ka viņam raksturīga introversija, var pārstāt justies neērti par vajadzību pēc laika vienatnē un saprast, ka tas nav vājums, bet vajadzīgs resurss atjaunošanai. Savukārt ekstraverts, apzinoties savu vajadzību pēc dinamiskas vides un komunikācijas, var strukturēt ikdienu tā, lai gūtu enerģiju no šīm situācijām.

Personības tipa izpratne palīdz arī uzlabot attiecības. Tā ļauj ieraudzīt, kāpēc citi cilvēki uztver lietas citādi, reaģē atšķirīgi vai pieņem citādākus lēmumus. Šī izpratne veicina cieņu, iejūtību un efektīvāku komunikāciju gan darbā, gan personīgajā dzīvē.

Tāpat tas var būt spēcīgs instruments profesionālās izaugsmes ceļā. Personības tips var norādīt, kādas darba vides, lomu sadalījumi un uzdevumu veidi tev ir piemērotāki. Tas ļauj nevis pielāgoties nejaušībām, bet mērķtiecīgi veidot ceļu saskaņā ar savu būtību.

Zināt savu tipu nenozīmē ielikt sevi rāmī – gluži pretēji, tas atver iespēju apzināties savu spēku, saprast izaicinājumus un attīstīties dabiski, nevis cīnoties ar savu būtību. Tā ir iespēja dzīvot saskanīgāk ar sevi un apkārtējiem.

Ko saka mani klienti?