Izdegšana nav vienāda visiem
Katrs cilvēks izdeg atšķirīgi. Vienu nogurdina vientulība, citu – pārāk daudz cilvēku. Vienam vajag skaidru plānu, citam – brīvību. MBTI tipoloģija palīdz noteikt, kādā veidā katrs no mums apstrādā informāciju, lēmumus un stresu, un tieši šī izpratne ir galvenais solis profilaksē. Piemēram, cilvēks ar ESTJ tipu var just izdegšanu, ja viņam nav skaidras struktūras vai vadības lomas. Turpretī INFP tips izdegs, ja darbs ir mehānisks un bez jēgas sajūtas. Apzinoties savu tipu, iespējams savlaicīgi pamanīt, kur dzīvē sāk zust līdzsvars.
Enerģijas avots – ekstraverts vai introverts
MBTI pirmais aspekts norāda, vai cilvēks uzlādējas no ārējās pasaules (ekstraversija) vai iekšējās (introversija). Ekstraverti gūst spēku no sarunām, aktivitātēm un mijiedarbības. Ja viņi ilgstoši strādā vienatnē, viņiem sāk trūkt motivācijas un rodas sajūta, ka “kaut kā pietrūkst”. Introvertiem, savukārt, nepieciešama telpa klusumam un refleksijai. Viņi iztukšojas, ja pārāk bieži ir spiesti socializēties, piedalīties sapulcēs vai būt uzmanības centrā. Ja viņiem neļauj atvilkt elpu, var rasties mentāla pārslodze, kas noved pie izdegšanas.
Uztvere un informācijas apstrāde – sajūtu vai intuīcijas tips
Sajūtu tipi (S) jūtas visērtāk, kad uzdevumi ir konkrēti, skaidri definēti un saistīti ar realitāti. Viņus nomāc nepārtrauktas pārmaiņas, teorētiskas diskusijas bez pielietojuma vai haoss darba plūsmā. Intuitīvie tipi (N) ir ieinteresēti nākotnes iespējās, idejās un konceptos. Ja viņiem nākas dienu no dienas atkārtot vienas un tās pašas darbības, bez iespējas radīt jaunas pieejas, viņi var justies garlaikoti, ierobežoti un pakāpeniski zaudēt saikni ar darbu.
Lēmumu pieņemšana – domāšana vai jūtas
Domāšanas tipi (T) jūtas droši, kad var darboties loģiski, bez pārmērīgas emocionalitātes. Ja vide ir emocionāli nestabila vai viņiem jārisina personīgi konflikti, kas nav balstīti uz faktiem, tas var kļūt par nogurdinošu slogu. Jūtu tipi (F) novērtē harmoniju, saskaņu un savstarpējo sapratni. Ja darba kultūra ir pārāk auksta, konkurējoša vai uz rezultātu balstīta, ignorējot cilvēku vajadzības, šie tipi var justies emocionāli nospiesti un ātri sasniegt izdegšanas robežu.
Darba stils – strukturēts vai elastīgs
Spriešanas tipi (J) vēlas skaidrību, prognozējamību un sistēmu. Viņi jūtas nomākti, ja darba vide ir pārāk mainīga, nepabeigta vai bez skaidriem termiņiem. Uztveres tipi (P) plaukst vidē, kur ir radošums, spontanitāte un iespēja pielāgoties. Viņiem pārāk stingri grafiki, kontrole un spiediens uz rezultātu rada sajūtu, ka viņi zaudē elpu. Tas ilgtermiņā noved pie motivācijas krišanās un iekšējas pretestības.
MBTI kā profilakses rīks
Apzinoties savu tipu, iespējams laicīgi pamanīt brīdinājuma zīmes: vai ir pārāk daudz cilvēku? Vai pārāk maz jēgas? Vai nav iespējas brīvi organizēt dienu? Atbildes uz šiem jautājumiem palīdz ne tikai identificēt problēmu, bet arī rast praktiskus risinājumus – piemēram, pielāgot dienas struktūru, komunicēt savas vajadzības, deleģēt vai mainīt pienākumu sadalījumu. MBTI nav “izārstēšana”, bet gan instruments, kas dod lielāku kontroli pār savu dzīvi. Tas palīdz atcerēties: izdegšana nav vājums, bet zīme, ka pārāk ilgi esi bijis ārpus sava dabiskā līdzsvara.
Noslēgumā – dzīvot saskaņā ar sevi
Izdegšana rodas, kad ilgi dari to, kas neatbilst tam, kas tu esi. MBTI palīdz saprast ne tikai to, kā tu strādā, bet arī kā tu jūties, dzīvojot šajā ritmā. Jo vairāk tu dzīvo saskaņā ar savu tipu, jo mazāk spēku tērē izdzīvošanai – un vairāk paliek īstai dzīvošanai.