Kas ir MBTI un Socionika?

Mēs katrs pasauli uztveram mazliet citādi. Kāds ātri pieņem lēmumus, balstoties uz loģiku, bet kāds cits ilgi domā, vadoties pēc sajūtām. Kādam patīk darboties komandā, cits labāk jūtas viens. Šīs atšķirības bieži vien nav nejaušas – tās sakņojas mūsu personībā. Divas populāras teorijas, kas palīdz saprast, kā cilvēki domā, jūt un uzvedas, ir MBTI un Socionika.

Kas ir MBTI?

MBTI jeb Myers-Briggs Type Indicator ir personības tipoloģijas rīks, kas sadala cilvēkus 16 dažādos tipos. Šī sistēma balstās uz šveiciešu psihologa Karla Gustava Junga teoriju par psiholoģiskajiem tipiem, ko vēlāk attīstīja amerikānietes Ketrīna Brigs un viņas meita Izabella Brigs Majersa. MBTI tiek izmantots visā pasaulē, lai palīdzētu cilvēkiem izprast sevi, savu darba stilu, komunikācijas veidu un stiprās puses.

MBTI tipu izpratne

Katram MBTI tipam ir četri burti, piemēram, INFP vai ESTJ. Šie burti apzīmē četras galvenās personības dimensijas: vai cilvēks ir ekstraverts vai introverts, vai viņš uztver pasauli caur konkrētiem faktiem vai caur intuīciju, vai viņš pieņem lēmumus ar prātu vai sajūtām, un vai viņam patīk plānot vai būt elastīgam. Apvienojot šos četrus aspektus, veidojas konkrēts personības tips, kas raksturo, kā cilvēks domā, jūt un rīkojas.

Kas ir Socionika?

Socionika ir līdzīga MBTI, taču tā ir veidota vēlāk – 20. gadsimta otrajā pusē – un nāk no Baltijas reģiona. Socionikas pamatlicēja ir lietuviešu pētniece Aušra Augustinavičiūte. Arī Socionika balstās uz Junga idejām, taču tā koncentrējas ne tikai uz cilvēka individuālajām iezīmēm, bet arī uz to, kā šie tipi savā starpā mijiedarbojas. Šī ir būtiska atšķirība starp MBTI un Socioniku.

Socionikas uzsvars uz attiecībām

Socionika cilvēkus arī iedala 16 tipos, bet tā lielāku uzsvaru liek uz saderību starp cilvēkiem. Piemēram, tā piedāvā skaidrojumus, kāpēc ar kādu mums ir viegli saprasties, bet ar kādu citu – pastāvīgi pārpratumi. Socionikā tiek analizētas tādas attiecības kā dualitāte, konflikts, pusduālis un citas, kas palīdz izprast, kāpēc noteikti cilvēku pāri vai komandas darbojas efektīvāk nekā citas.

Informācijas apmaiņa un komunikācija Socionikā

Vēl viena būtiska iezīme, kas atšķir Socioniku no MBTI, ir tās uzsvars uz informācijas apmaiņu. Socionikā tiek analizēts, kā katrs tips apstrādā un pārraida informāciju. Piemēram, vienam tipam var būt izteikta spēja pamanīt nianses un detaļas, kamēr cits labāk redz kopainu un nākotnes iespējas. Šīs atšķirības ietekmē ne tikai komunikāciju, bet arī lēmumu pieņemšanu, sadarbību un pat emocionālo tuvību.

Praktiskā pielietojuma joma

Abas sistēmas var būt ļoti noderīgas dažādās dzīves jomās. MBTI biežāk izmanto individuālajai izaugsmei un karjeras plānošanai – piemēram, lai saprastu, kāda vide vai darba stils vislabāk atbilst tavai personībai. Socioniku savukārt bieži pielieto attiecību analīzē, komandas veidošanā un sadarbības uzlabošanā. Tā sniedz dziļāku izpratni par cilvēku savstarpējo ķīmiju un to, kāpēc noteiktas attiecības ir harmoniskas, bet citas saspringtas.

MBTI un Socionika kā ceļveži

Svarīgi atcerēties, ka ne MBTI, ne Socionika nav kastītes, kurās cilvēkus ieliek uz visiem laikiem. Šīs teorijas nav domātas, lai ierobežotu, bet gan lai palīdzētu labāk saprast sevi un citus. Neviens tips nav labāks vai sliktāks par citiem – katram ir savas stiprās puses un izaicinājumi. Uzzinot savu tipu, cilvēks var iegūt lielāku skaidrību par sevi, apzināties savus ieradumus, kā arī uzlabot attiecības ar apkārtējiem.

Noslēgums

Galu galā MBTI un Socionika ir kā ceļveži – tie nevar precīzi pateikt, kā tu rīkosies katrā situācijā, bet tie var dot virzienu un palīdzēt pieņemt labāk pamatotus lēmumus. Izmēģinot šīs sistēmas, iespējams atklāt ne tikai sevi, bet arī paskatīties uz pasauli no cita skatupunkta. Un varbūt pat saprast, kāpēc mēs visi reizēm esam tik atšķirīgi – un tieši tāpēc tik interesanti.

Andris Tēraudkalns

Par Blogu

Šajā blogā atradīsi rakstus par MBTI, Socioniku, personības tipiem, karjeru, attiecībām un pašizaugsmi ikdienā.

Andris Tēraudkalns

Andris Tēraudkalns – MBTI un Socionikas eksperts, kurš palīdz cilvēkiem izprast sevi un attīstīties personīgi.

Pakalpojumi:

Rezervācija

Rezervācijas process ir ātrs, saprotams un pielāgots ērtai lietošanai. Vienkārši izvēlies sev nepieciešamo pakalpojumu no pieejamā saraksta, norādi vēlamo datumu un laiku, aizpildi īsu anketu ar savu kontaktinformāciju un apstiprini rezervāciju, veicot maksājumu tiešsaistē.

Visa procedūra aizņem vien dažas minūtes, un tā ir veidota tā, lai Tu bez liekas piepūles varētu pieteikties sev vēlamajam pakalpojumam jebkurā diennakts laikā – no mājām, darba vai esot ceļā.

Pēc veiksmīgas rezervācijas veikšanas Tu saņemsi automātisku apstiprinājumu uz savu e-pastu. Tajā būs ietverta informācija par izvēlēto procedūru, datumu, laiku un kontaktinformācija gadījumā, ja vēlies kaut ko mainīt vai precizēt.

Ja Tev rodas kādi papildjautājumi vai neskaidrības, droši sazinies ar mani – es vienmēr esmu gatavs palīdzēt un atbildēt uz visiem jautājumiem.

Kas ir MBTI un Socionika?

Kā izmantot MBTI pašizaugsmei?

Personības izpēte vienmēr ir bijusi svarīgs solis ceļā uz pašizpratni un attīstību. MBTI jeb Myers-Briggs Type Indicator ir viens no populārākajiem instrumentiem, kas palīdz labāk izprast sevi un...

Kā MBTI var palīdzēt izvairīties no izdegšanas?

Izdegšana bieži rodas ne tikai no pārslodzes, bet arī no dzīvesveida, kas neatbilst mūsu personībai. Zinot savu MBTI tipu, iespējams precīzāk saprast, kas mūs nogurdina un kas – uzlādē. Šī izpratne...

MBTI un karjeras izvēle – ko saka tavs tips?

Karjeras izvēle ir viens no būtiskākajiem lēmumiem dzīvē. Tā ietekmē mūsu ikdienu, pašsajūtu, attīstību un pat attiecības. Taču ne vienmēr ir viegli saprast, kurš ceļš mums vislabāk atbilst. MBTI...

Vai MBTI tips var palīdzēt dzīves mērķa meklējumos?

Meklēt dzīves mērķi ir dabiska cilvēka vēlme. Mēs visi vēlamies saprast, kādēļ esam šeit, ko mums nozīmē piepildījums, un kurā virzienā būtu vērts virzīties. Taču šis ceļš reti kad ir vienkāršs vai...

MBTI un Socionika kā ceļveži

Mēs dzīvē bieži meklējam atbildes uz jautājumiem: kas es esmu? Kāpēc es rīkojos tā, kā rīkojos? Kāpēc ar dažiem cilvēkiem man ir viegli saprasties, bet ar citiem – grūti? Šie jautājumi nav tikai...

Kas ir MBTI un Socionika?

Mēs katrs pasauli uztveram mazliet citādi. Kāds ātri pieņem lēmumus, balstoties uz loģiku, bet kāds cits ilgi domā, vadoties pēc sajūtām. Kādam patīk darboties komandā, cits labāk jūtas viens. Šīs...